Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy otrzymujący wpłaty od fanów powinien płacić VAT

05 grudnia 2022 | Podatki i księgowość | Dominik Świercz

Czynności wykonywane przez twórcę, za które otrzymuje wsparcie od sympatyków za pośrednictwem platform crowdfundingowych, nie są objęte podatkiem od towarów i usług.

Popularnym zjawiskiem w internetowym świecie jest crowdfunding i związane z nim portale crowdfundingowe. Pozwalają one wesprzeć ulubionych artystów, twórców i dziennikarzy poprzez zapewnienie finansowania społecznościowego dla najróżniejszych projektów. Crowdfunding najczęściej polega na dobrowolnym przekazywaniu jednorazowych lub cyklicznych wpłat od darczyńców do autorów za pośrednictwem portali takich jak np. patronite. Zasadą jest, iż w ramach wdzięczności wspierający otrzymują dostęp do dodatkowych treści, czy zamkniętych grup. Pojawia się pytanie, czy twórca w takiej sytuacji dokonuje sprzedaży?

Przedmiot opodatkowania

Przechodząc wprost do rozważań prawnych należy przywołać art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12437

Wydanie: 12437

Spis treści
Zamów abonament